info@satter.cz

prodejna: 724 041 120 | SERVIS: 725 382 291

 

Uklid-kuchyne
Domov jako ze škatulky je vizitkou každé hospodyňky.
Alespoň jednou týdně je potřeba setřít prach a vytřít podlahu. To samozřejmě není žádná věda, ale natáhnout gumové rukavice a strávit v pokleku s hadrem v ruce minimálně následující půl hodinu není zrovna lákavá představa. Dnes Vám přinášíme tipy, které vám pomohou zvládnout úklid bez námahy.

Konec léta se pomalu blíží a vy se nestačíte divit, jak se na Vaší kuchyni podepsalo zavařování zeleniny a ovoce, výroba marmelád nebo sušení hub? Uklízeli jste po těchto letních radovánkách v kuchyni jen tak, aby se neřeklo. Na podzim začínáte více času trávit doma a najednou vidíte tu spoušť?

Na desce okolo dřezu je špína a vodní kámen. Spáry obkladaček jsou zanesené mastnotou a sporák či trouba potřebují zásah chemických prostředků.

Uklid-kuchyne3Špína a chaos v kuchyni nejsou pěkné na pohled, ale hlavně se zde velmi dobře daří bakteriím. Nedovolte, aby bakterie ovládly Vaši kuchyň a zatočte s nepořádkem. Nezapomínejte, že s přicházejícím podzimem se také oslabuje naše imunita a hygiena je proto v těchto obdobích opravdu na místě.

Máme pro Vás několik rad a triků, jak s úklidem v kuchyni zatočit.

Aby kuchyň byla skutečně čistá, je důležitý pravidelný úklid.

• vyklízejte ledničku (kontrolujte trvanlivost potravin - staré a prošlé likvidujte)
• nádobí myjte hned po jídle
• nejméně 2x týdně vysávejte prach, 1x týdně vytírejte (drobky, kapky a loužičky sklízejte denně)
• sporák a dřez otírejte ihned po vaření
• bakterie milují špinavé utěrky - pravidelně je měňte za čisté
• pravidelně obměňujte i hadry a houbičky u dřezu

Rady jak uklidit kuchyň krok za krokem


Chladnička a mraznička

Uklid-kuchyne2okud doma nemáte mrazničku s automatickým odmrazováním, nezapomeňte, že ji musíte několikrát do roka odmrazit. Vnitřní prostor chladničky čistěte pokaždé, když do ní něco vylijete. Důkladně mýt ledničku je vhodné minimálně jednou za měsíc.

Veškeré potraviny vyjměte z ledničky a vytřete prostor buďto antibakteriálním přípravkem na čištění chladniček, nebo můžete použít roztok z vody a octa. Nezapomínejte na poličky ve dveřích, na poličku s platem pro vajíčka.

Ve chvíli, kdy vracíte potraviny zpět do lednice, otřete také dózy, sklenice a sáčky, ve kterých se potraviny nacházejí. Otřete těsnění dveří a pročistěte odtokový kanálek.

Důležité je na stěny chladničky nepoužívat abrazivní prostředky a písky, poškrábou povrch lednice a v něm se potom mnohem lépe daří různým bakteriím.

Obklady a pracovní plocha

Na obklady můžete použít houbičku na nádobí namočenou ve vlažné vodě s prostředkem na mytí nádobí. Vždy používejte měkkou stranu houbičky.

Pokud máte nalepenou špínu na obkladech, nepokoušejte se ji stírat nožem či jinými ostrými předměty. Obklady by se mohly poškrábat a stejně jako v lednici, by se zde vytvořilo vhodnější prostředí pro držení nečistoty a mastnoty a tím pádem pro držení bakterií.

Ideální prostředkem na úklid jsou utěrky z mikrovlákna. Pokud máte špinavé spáry, jsou tmavé a drží se v nich plíseň, potom vezměte prostředek, obsahující chlor. Vhodný prostředek je například Savo proti plísním. Můžete také použít vodu s octem, který dobře rozpouští mastnotu

Dvířka kuchyňské linky

I přesto, že máte v kuchyni digestoř, usazuje se na dvířkách nábytku mastný film z páry připravovaných pokrmů. Na jejich čištění můžete opět použít při pravidelném úklidu jednorázové vlhčené kapesníčky. Při generálním úklidu je vhodnější používat utěrky z mikrovlákna nebo prostředky, určené pro konkrétní materiál (lak, dřevo, sklo, lamino apod.).

Stylů, jak dvířka mýt je samozřejmě mnoho, nejlépe se však čistí odspoda nahoru a potom znovu dolů. Takto nevzniknou špinavé šmouhy.

Sporák a varné desky

Máte doma elektrický sporák s kovovými plotnami? Ten se nejlépe čistí houbičkou s jemným mýdlem nebo jarem. Nečistotu z plotny dostanete snadněji, pokud je plocha ještě mírně teplá.

Pokud máte doma keramickou plotnu je nutné postupovat opatrně. Keramická plotna se snadněji poškrábe. Skvrny na varné desce se nikdy nepokoušejte odstranit drátěnkou nebo nožem. Použijte nejlépe měkkou stranu houbičky na nádobí. I u keramické plotny Vám pomůže, pokud je plotna ještě teplá. Pokud potřebujete razantnější čištění, použijte škrabku, která je přímo dodána výrobcem jako příslušenství sporáku. Zaměřte se na místa, kde se stýká rám varné plochy s deskou kuchyňské linky. Tady se usazuje nejvíce mastnoty a nečistoty. Pokud budete sporák pravidelně čistit, zabráníte, aby se kolem rámu tvořil mastný film. Nakonec desku vyleštěte suchou utěrkou z mikrovlákna.

V obchodech seženete také různé spreje a prostředky, speciálně určené pro čištění indukčních a sklokeramických desek.

Dřez

Dřezy se vyrábějí z různých materiálů a každý si žádá zvláštní péči při úklidu. Tady postupujte podle návodu a prostředkem doporučeným výrobcem. U všech produktů můžete použít utěrku nebo kuchyňskou houbičku. Jako prevenci, před velkým znečištěním je dobré vždy dřez po mytí nádobí vypláchnout a dosucha vytřít, aby na něm nezůstaly kapky vody, které na všech materiálech tvoří skvrny od vodního kamene.

Trouba - jak na připečenou špínu

U trouby funguje stejné pravidlo jako u sporáku. Nejlépe se trouba čistí, jakmile po pečení vychladne na bezpečnou teplotu. Z teplých stěn se špína po pečení setře lépe, než když je trouba studená. Pokud je silně znečištěná, nastříkejte na stěny speciální přípravky na čištění trub, nebo roztok jemného mýdla s vodou v poměru 1:1. Poté troubu na deset minut zapněte na 100°C a jakmile vychladne, důkladně ji vytřete. Prostor můžete také vytřít octovou vodou, která odmašťuje a desinfikuje. Trouby s pyrolýzou nebo s katalytickým čištěním čas od času vyčistěte podle návodu výrobce.

Filtry digestoře umyjte

Výměnné filtry obměňujte podle doporučení výrobce. Výhoda u moderních digestoří je, že lze kovové filtry mýt v myčce na nádobí. Pokud to vaše digestoř neumožňuje nebo nemáte myčku, namočte filtr do vody s přídavkem malého množství jemného mýdla a prostředku na mytí nádobí.

Mikrovlnná trouba

Vnitřek mikrovlnné trouby byste měli vytírat pravidelně, když se kapky ohřívaného jídla nebo mastná pára usadí na stěnách. Můžete opět využít jednorázové vlhčené kapesníčky nebo čistý hadřík, namočený v octové vodě. Důležité také je, pravidelně vyjímat otočný talíř, umyjte jej ve dřezu nebo v myčce a vyčistěte i prostor pod ním. Při silnějším znečištění můžete dát do mikrovlnky misku s vodou a ohřát ji. Pára namočí stěny a špína jde potom lépe z mikrovlnné trouby setřít. Pokud je mikrovlnka velmi znečištěná přidejte do vody dvě lžičky octa.

Uklid-kuchyne4

 

Nemáte na úklid čas nebo se Vám jednoduše uklízet nechce? I tak můžete mít domov jako ze škatulky. Nechte úklid na profesionálech a sami se věnujte aktivitám, které Vás baví.