info@satter.cz

prodejna: 724 041 120 | SERVIS: 725 382 291

Barevne kodovani2

Pro rozlišení úklidových pomůcek dle oblasti použití

Systém barevného kódování (SBK) určuje barvy (modrá, zelená, červená a žlutá) všech pomůcek pro úklid a čištění pro jednotlivé oblasti úklidu.

Hlavním důvodem pro zavedení systému, založeného na evropském standardu, je co nejvíce omezit riziko přenosu infekcí nebo kontaminace. Základními barvami barevného kódování je modrá, červená, žlutá a zelená a podle těchto barev jsou rozlišovány jednotlivé oblasti úklidu.

Oblasti úklidu: generální, sanitární, umývárenská a kuchyňská.


Pro každou s těchto oblastí úklidu se s hygienických důvodů používají zvláštní úklidové pomůcky včetně kbelíku, utěrek, mopů, rukavic, kartáčů atd. Systém barevného kódování snadno vyřeší problém, kde použít jednotlivé pomůcky. Na veškeré pomůcky pro úklid se používá to samé barevné kódování jako pro jednotlivé oblasti. Malá úklidová technika a další pomůcky jsou k dostání v barvách tohoto systému. Pro barevné kódování např. vysavačů nebo čisticích strojů se používají barevné štítky.


Dalším významným důvodem pro používání systému barevného kódování je snadná vizuální kontrola pracovníků. Například lze zabránit tomu, aby pracovník úklidu jednou utěrkou setřel nejdříve toaletu, pak stůl v kanceláři a nakonec pracovní desku v kuchyňce.

Rovněž výběr vhodného čisticího prostředku pro jednotlivé oblasti se systémem barevného kódování je výbornou pomůckou pro zaškolené úklidové pracovníky.

Součástí tohoto systému je vypracování studie s možným výskytem rizik, poradenská a konzultační činnost.


Základní symboly a příslušné barevné kódování jednotlivých oblastí:

Modr_oblast
Modrá barva

Generální oblasti: kanceláře, chodby, haly, recepce, schodiště, učebny, jednací místnosti včetně veškerého zařízení a vybaveníerven_oblast
Červená barva

Sanitární oblasti: toalety, pisoáry, kojicí místnosti, přebalovací pulty včetně veškerého zařízení a vybavení  zluta_oblast
Žlutá barva

Umývárenské oblasti: umývárny, koupelny, sprchy, bazény, sauny včetně veškerého zařízení a vybavenízelena_oblast
Zelená barva

Kuchyňské oblasti: kuchyně, přípravny, jídelny, jídelní vozy, servírovací a prodejní prostory včetně veškerého zařízení a vybavení  
Úklidové pomůcky se systémem barevného kódování >>