info@satter.cz

222 782 702, 222 781 750

Puzzi KARCHER

Čištění mokrou cestou

Extrakční čištění je čištění koberců, čalounění nebo autosedaček mokrou cestou, které umožňuje hloubkové čištění různých typů textilií.

Účinnost čištění extrakční metodou je výrazně vyšší než u mechanického čištění vysáváním nebo ručního tepování.

Princip extrakčního čištění je založen na regulovaném proudu teplé vody, kterou čisticí stroj vhání společně s čisticím prostředkem pod přiměřeným tlakem do čištěné látky a následně ji ihned vysává zpět do sběrné nádoby. Výkonná sací turbína zajistí, že čištěný materiál je po vyčištění pouze mírně vlhký.

Čištění vodním proudem s okamžitým odsáním zajistí šetrné vyprání povrchu koberce nebo čalounění s dokonalým odsáním přebytečné tekutiny a bez nežádoucího opotřebení a vytrhání vlasu.

Extrakčním čištěním koberců a čalounění dochází k odstranění skvrn, prachu, mastnoty, vsáklých a zadupaných nečistot a pachů (např. cigaretového kouře) nejen s povrchu, ale i z hloubky čištěné textilie. Dochází k oživení barev a provonění celého interiéru.

Metoda není vhodná k odstraňování žvýkaček a vosku a nedokáže zcela napravit odbarvená a používáním hodně opotřebovaná místa, přesto výrazně zlepší vzhled koberce a čalounění.

Extrakční čištění koberců a čalouněného nábytku je bezesporu jednou z nejvhodnějších metod, která nečistotu skuteční odstraní, je mechanický šetrná ke koberci a nábytku a vše je poměrně rychle suché. Extrakční čištění je vhodné i na velmi znečištěné plochy.

Puzzi 10.1

Čisticí stroje pro extrakční čištění

Čisticí stroje pro extrakční čištění se liší podle rozlehlosti plochy, kterou mají vyčistit. Od přístrojů pro domácí použití až po výkonné průmyslové stroje.

- Pro menší plochy v domácnostech nebo kancelářích (do 50 m2) se používají stroje, které na pohled vypadají podobně jako běžný vysavač.

U menších extrakčních strojů je nutné věnovat pozornost důkladnému vysátí, které je rozhodujícím faktorem pro kvalitu čištění. S hubici extraktoru se pohybuje pomaleji, než při běžném vysávání, aby čisticí roztok působil dostačující dobu a také aby bylo možné odsát co nejvíc roztoku zpět z koberce nebo čalounění. Vysávání je nutno několikrát zopakovat pro co nejlepší odsátí čisticího roztoku a s ním i všechno v něm rozpuštěné znečištění.

- Na větší plochy už se používají stroje, které svým vzhledem připomínají spíše podlahové mycí stroje - mají kartáč, který je smáčen roztokem čisticího prostředku. Kartáč vyčesává koberec a sací lišta odsává čisticí roztok s rozpuštěnými nečistotami z koberce.

Obsluha extraktorů je velice jednoduchá.

Při výběru extraktoru nejpodstatnějším parametrem je tlak dávkovacího čerpadla, který vstříkává čisticí roztok do čištěného materiálu. Dostatečný tlak zaručuje hloubkové čištění. Podstatný je také sací výkon motoru, aby dokázal zbavit čištěný materiál tekutiny.

Porovnání extraktorů KÄRCHER (PDF 563 kB)


Vhodnost extrakčního čištění

Extrakční "tepování" je vhodné prakticky pro všechny druhy textilií, jak přírodní - vlněné nebo bavlněné (mikroplyš, manšestr apod.), tak syntetické, nebo kombinované. U látek barvených přírodními barvivy se doporučuje nejdřív vyzkoušet barevnou stálost na neviditelném místě.

Při čištění sedacích souprav, křesel a taburetů nedochází ke sražení povrchů. Touto metodou ale nelze čistit koberce s extrémně dlouhým vlasem, koberce perské, jutové a kombinované s kůží, také kožené sedací soupravy a sedací soupravy s teflonovou úpravou.


Výrobky pro čištění koberců a čalounění

 

Čističe pro domácí použití

Cistice_kobercu_2

 

- SE 4001
- SE 4002
- SE 5.100

 

 

 

Čistič pro domácí a profesionální použití

Puzzi_2

- Puzzi 8/1
- Puzzi 8/1 + podlahová hubice
- Puzzi 10/1
- Puzzi 10/2 Adv

 

 

Čističe pro profesionální použití

Cistice_kobercu

 

 

- Puzzi 30/4
- Puzzi 30/4 E

- BRS 45/500 C
- BRC 30/15 C
- BRC 45/45 C
- BR 40/10 + sada na čištění koberců

 

 

Čisticí prostředky na koberce

Cistici-prostredky-na-kober

    RM 760 - velmi účinný, práškový přípravek s hloubkovým účinkem  
    RM 764 - tekutý základní čistič  
    RM 767 - tekutý rychle schnoucí čistič pro běžné čištění  
    RM 768 iCapsol - suchá pěna pro údržbové čištění  
    RM 769 - univerzální odstraňovač skvrn  
    RM 762 - impregnační prostředek na koberce a čalounění  
    RM 770 - univerzální prosředek pro manulální čištění  
    RM 519- rychle schnoucí tekutý čisticí prostředek  

Další možné příslušenství pro čističe koberců


- Kartáčovací hlava